Jak leczyć depresję – kilka przydatnych wskazówek

Z powodu depresji nawet kilka tysięcy osób dziennie popełnia samobójstwo. To choroba XXI wieku, na którą zapada coraz więcej ludzi. W Polsce ten problem wciąż jest mało dostrzegalny. Choć wydawać by się mogło, że świadomość społeczeństwa rośnie, chorych przybywa. Jak więc leczyć depresję? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Depresja – niebezpieczna towarzyszka

Słowo ,,depresja” weszło już do potocznego języka. Często bezwiednie używamy go jako synonimu smutku lub chwilowego pogorszenia nastroju. To krzywdzący stereotyp, gdyż z depresją wiąże się znacznie więcej objawów. Zacznijmy od tego, że depresję powoduje, w dużym uproszczeniu, brak biochemicznej równowagi. Nikt nie wybiera sobie choroby – jej wystąpienie nie jest zależne od nas. Depresja może wystąpić, nawet jeśli chory nie ma żadnego konkretnego powodu, by tkwić w smutku. Objawy zazwyczaj różnią się w zależności od pacjenta. Niektórzy odczuwają spadek motywacji do wszystkiego, inni chudną lub tyją, jeszcze inni mają trudności w kontrolowaniu emocji. Łączy ich jedno – przygnębienie, na które organizm reaguje w różny sposób. Jedni nie będą w stanie wstać z łóżka, a u innych uaktywnią się mechanizmy obronne.

Jak leczyć depresję?

Przed depresją może uchronić nas wychowanie się w zdrowej, szczęśliwej rodzinie. Jednak na to nie mamy wpływu, a poza tym nie jest to żadną gwarancją odporności na tę chorobę. Jak leczyć depresję? Jest kilka metod. Najpopularniejszą z nich jest farmakoterapia. W poradniach takich jak ta https://psychiatrzy.pl/ działają lekarze, którzy mają uprawnienia do przepisywania leków potocznie zwanych antydepresantami. Tylko psychiatra może decydować, czy w danym przypadku konieczne jest wprowadzenie leków. Inną metodą na radzenie sobie z depresją jest psychoterapia. Często idzie w parze z farmakoterapią. Podczas regularnych wizyt u psychoterapeuty pacjent uczy się odpowiednio reagować na bodźce oraz szuka i próbuje rozwiązać przyczynę wystąpienia depresji. Niektórzy zalecają też uprawniane jogi, leczenie poprzez ruch czy zdrową dietę. Jednak to nie zastąpi wizyty u specjalisty.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *